Sorularla Müzecik

Müzecik’i kurma fikri nasıl çıktı?

Çocuk Edebiyatı Müzesi’ni kurma fikri eğitmen-yazar Ahmet Şerif İzgören’e ait, sonrasında hep birlikte geliştirdik. Adı da Müzecik oldu.

Elma Yayınevi markası Elma Çocuk olarak, hayata değerlerimiz çerçevesinden bakıyoruz. Değerlerimizden biri de yurt sevgisi. Konu çocuk edebiyatı olunca ülkemizde çocuk edebiyatı adına eserler vermiş, çocuklara okumayı sevdiren yazar ve çizerlerimizi Müzecik’te anmak ve anlatmanın görevimiz olduğunu düşünüyoruz.

Ne zamandan beri bu proje üzerinde çalışıyoruz?

2013 yılı Haziran ayından beri Müzecik projesi üzerinde çalışıyoruz.

Nasıl çalışmalar bunlar? Neler yapıyoruz?

Öncelikle çocuk edebiyatına araştırmaları ile katkı sağlayan hocalarımızın çalışmalarını inceliyoruz. Ardından koleksiyonumuz için bu çalışmaları temel alarak ülkemizde çocuk edebiyatı adına yapılan ilk girişimlerden başlayarak, günümüze değin yayınlanmış nitelikli eserleri bağışlar veya kendi olanaklarımızla temin etmeye çalışıyoruz. Müzecik süreci 2013 Haziranında başladı ama bir sonu yok, gelişmeye devam ediyor.

Kitaplar dışındaki materyaller neler, bunları nasıl ediniyoruz?

Bir yazarın yazma sürecinde kullandığı malzemeler; kâğıt, kalem, masa, daktilo, yazın dünyasına ait her şey diyebiliriz. Materyale böyle bakıyoruz. Haber saldık dört bir yana, sosyal medyada duyurduk; insanlar evlerine bakıyor, araştırıyor, bize ulaştırıyor. Öte yandan yazarlarımızın ve alana katkı sağlayan araştırmacılarımızın fotoğraflarına da ulaşmaya çalışıyoruz.

Müzecik’te neler yapılıyor?

Müzecik, çocuk kitabı yazarlarının, çocukların, öğretmenlerinin, ebeveynlerin çocuk edebiyatı çatısı altında buluştukları bir yer. Çeşitli etkinliklerle bir araya geliyoruz, bunlardan bazıları:

  • Çocuk edebiyatı tarihine yolculuk
  • Kitabın yayın yolculuğu
  • Yazar söyleşileri
  • Araştırmacılar ile söyleşiler
  • Doğaçlamalar ve canlandırmalar
  • Çizerlerle görsel anlatım (resim, karikatür, fotoğraf vb.) atölyeleri

Bu süreçte yazarlar ve akademisyenlerden yardım alıyor musunuz?

Ulaştığımız yazar ve akademisyenler olduğu gibi öğretmen ve kütüphane uzmanı dostlarımızdan da destek alıyoruz.

Nasıl bir ekip hazırlıyor bu müzeyi?

Edebiyatçısından eğitmenine, pedagoguna kadar kalabalık bir ekibiz. Biz Elma ve İzgören Akademi ekibi olarak da hep birlikte işin ucundan tutmaya çalışıyoruz. Sahadan da destek alıyoruz, okullardan, çocuklardan, tasarımcı dostlardan, akademisyenlerden, kütüphanecilerden…

Müzecik nerede? Ne zaman açılması planlanıyor? Nasıl gelebiliriz?

Müzecik, Portakal Çiçeği Sokak’taki ofisimizin “Müzecik Çekirdeği” dediğimiz alanında oluşmaya başladı ve alana gönül verenlerle gelişip olgunlaşacağına inanıyoruz.

İlk konuklarımızı Nisan 2015’te ağırladık. Müzecik gezisi ve etkinlikler için ziyaretçilerimizin bizimle iletişime geçmeleri yeterli olacaktır.

Müzecik hangi amaçlara hizmet etmek için açıldı?

Çocuk edebiyatı kültürümüzü araştırmak ve tanıtmak amacıyla oluşumuna başlayan Müzecik aynı zamanda çocukların hayal güçlerini büyülemeyi de hedefliyor.

Müzecik için katkıda bulunmak isteyenler ne yapsınlar?

Müzecik’e katkıda bulunmak isteyen dostlarımız bize e-posta, telefon, web sitemiz vb. aracılığıyla ulaşırlarsa çok mutlu oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir